Manyetik Alan Tedavisi

MANYETİK ALAN TEDAVİSİ (MAGNETOTERAPİ)

Magnetoterapi, manyetik alan etkileşimine dayanan girişimsel olmayan fiziksel bir tedavi metodudur.

Dr. W. Ludwig tarafından geliştirilen Biyoinformatif tıbbın bilimsel temelleri, kuantum fiziği bilgilerine yani biyofoton adı verilen karşılıklı kuant etkileşimleri temeline dayanmaktadır. Buna göre bedenimizde molekül altı düzeydeki iletişim ve bilgilerin aktarılması, elektromanyetik sinyaller yani biyofotonlar yardımıyla gerçekleşir. Bedenimizde ışık hızında bir biyofoton alışverişi mevcuttur. Temel sistem bu iletişim sürecinde kablosuz bilgi ağı görevini üstlenir ve biyofoton alışverişi sayesinde yaşamsal fonksiyonları kontrol eder. Bilindiği üzere metabolizma ve detoksifikasyon süreçlerinin yönetimi temel sistemde vejetatif (otonom) sinir sistemi (VSS) aracılığı ile gerçekleşmektedir.

Nöralterapi, akupunktur, manyetik alan, biyofoton, homeopati, biyorezonans, fitoterapi, renk terapisi, kinezyoloji, proquant ve reviquant gibi tüm doğal tedavi metotlarında bilgi aktarımı için foton kullanılır. Bu kapsamda günümüzde tedavi amacıyla kullanılan yöntemlerden bir tanesi de Manyetik alan tedavisidir. Elektromanyetik alan, hem tedavi sinyali olarak hem de aynı zamanda taşıyıcı ve bilgi dalgası olarak işlev görür.

Literatürde manyetik alan tedavisiyle çok farklı sonuçların alındığı görülmekle birlikte, klinik çalışmalar pulsatif manyetik alanın antienflamatuar, antiödem ve analjezik olarak başta lokomotor sistem olmak üzere pek çok hastalıkta tedavi edici etkilerini göstermektedir. Ayrıca, iyileşmeyi hızlandırıcı, spazm çözücü, vejetatif sinir sistemini, perfüzyonu, hormonal ve enzimatik süreçleri düzenleyici, hücre zarlarında kalsiyum kanallarını aktive edici etkilerinden bahsedilmektedir.

Kaynaklar:

Hund F: Materie als Feld, Springer-Verlag

Nazlıkul H. Magnetoterapi (Manyetik alan tedavisi). Detoksu Keşfet

Gesundheit und Magnetfeldtherapie Biomag. ams-ag.de

Neslihan Özkan – BARNAT, Manyetik Alan Tedavisi