Akupunktur Nedir ve Nasıl Uygulanır?

AKUPUNKTUR NEDİR VE NASIL UYGULANIR ?

Akupunktur binlerce yıllık geçmişi olan, birçok hastalığın tedavisinde başarıyla kullanılan, yan etkisi olmayan, etkili ve bilimsel bir tedavi yöntemidir. Latince kökenli olup, acus (iğne) ve punctura (batırma) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir.

İnsan vücudu üzerindeki belirli noktalara (yani akupunktur noktalarına), belirli prensipler dahilinde iğneler batırılarak uygulanır. Böylece bu noktalar uyarılmış olur. İğneler, altın, gümüş ve paslanmaz çelik gibi değişik metallerden yapılmıştır. Hastalığın ve noktanın özelliğine göre metalin türü seçilir. Ancak çoğunlukla çelik iğneler kullanılır.

Bahsedilen uyarı iğne ile yapılabileceği gibi, noktaya parmakla baskı uygulayarak (akupressör), noktaya lazer ışını vererek (lazer akupunkturu), noktaya ısı vererek (moxibustion) ve noktaya elektrik akımı vererek (elektro akupunktur) yapılabilir. Hatta aynı noktalara lokal anestezik maddeler enjekte edilebilir.

Doğru bir teşhis koyduktan sonra, hangi noktaya nasıl bir uyarı yapılacağı çok iyi bilinmelidir. Eğer doğru nokta seçilmezse yapılacak akupunktur tedavisi etkili olmayacaktır.

Kaynak: www.huseyinnazlikul.com

Hüseyin Nazlıkul – Akupunktur&Tamamlayıcı Tıp Kitabı