Akupunkturun Obezite Tedavisindeki Yeri Nedir?

AKUPUNKTURUN OBEZİTE TEDAVİSİNDEKİ YERİ NEDİR?

Akupunktur, bağımlılık tedavilerinde başarı ile kullanılmaktadır. Şişmanlık da aslında çoğu kez gıda bağımlılığı ve yanlış beslenme alışkanlığı ile ilgilidir. Kilo vermek öncelikle, beslenme alışkanlıklarının ve yaşam tarzının değiştirilmesi ile mümkün olduğuna göre, bu yeni ve doğru alışkanlıkların kazanılması sırasında, akupunktur hastaya çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Akupunkturun obezite tedavisindeki etkilerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

  • İştahı düzenler ve yemeklere saldırma güdüsünü ortadan kaldırır.
  • Mide asiditesi kontrol altına alınarak, mide kazınması, yanması gibi sorunlar engellenir.
  • Alışılmışın dışında daha düşük kalorili beslenmeden dolayı yaşanabilecek halsizlik önlenir.
  • Beta endorfinlerin artması, yağ ve karbonhidrat metabolizmasını etkileyerek, metabolizma hızını düzenler. Akupunkturla tedavi gören hasta, kendi kendine yaptığı diyetlerden daha kolay kilo vermeyi başarır.
  • Akupunktur tedavisi sırasında, vücutta serotonin ve endorfin seviyeleri artmaktadır. Bu hormonlar diyet yapan kişiye huzur verir, sedasyon sağlar. Beta endorfin ve enkefalinlerin, ruhsal ve psikolojik durumu düzenlemede rol aldıkları ve anksiyeteyi giderici etkileri olduğu bilinmektedir. Serotonin hormonunun, kişinin kendini iyi hissetmesi, mutluluk yaratması, halinden memnun olması ve iştahın normal düzeyde olması gibi etkileri vardır. Böylece diyet yapan kişi, eski yemek yeme zevkinin kısıtlanmasından dolayı huzursuzluk ve tedirginlik yaşamaz.

Kaynak:

Hüseyin Nazlıkul – Akupunktur&Tamamlayıcı Tıp Kitabı

www.huseyinnazlikul.com